Vo februári tohto roka podala Ekonomická fakulta UMB ďalší návrh projektu pre biosférické rezervácie. Spoločne s partnermi projektu ŠOP SR, Univerzitou Konštantína filozofa a Fakultou prírodných vied UMB budú v prípade podpory projektového zámeru Agentúrou vedy a výskumu spolupracovať v téme rozvoja biosférických rezervácií.
- Koncept projektu vychádza z myšlienky, že jedinečnosť BR im umožňuje pôsobiť ako živé laboratóriá na realizáciu rôznych ochranárskych aktivít, ktoré uznávajú prítomnosť ľudí ako súčasť environmentálnej krajiny. Na základe zistení doznievajúceho projektu APVV vo vedeckých prácach absentuje preskúmanie postavenia BR ako subjektu realizujúceho tretie poslanie spájané s výskumnými inštitúciami a univerzitami.
- Výstupom projektových aktivít je identifikovanie „tretieho poslania“ biosférických rezervácií na základe realizovaných výskumných štúdií, strategických dokumentov BR a príkladov dobrej praxe.
- Ďalším výstupom projektu je vytvorenie živého laboratória z biosférickej rezervácie na princípoch quintuple helix (kvintapl helix) modelu inovácií (pozostáva zo 4 hlavných aktérov v inovačnom systéme: veda a vzdelávanie, politika, priemysel a spoločnosť). Občianska spoločnosť sa stáva významnou súčasťou integrácie inovačných aktivít systémového riešenia pre rozvoj regiónov.
- Poznatky budú využité pre stanovenie originálnej metodiky určenia inovačnej kapacity BR, a vymedzenie modelu tvorby a implementácie inovácií v území BR.